Zdraví z pohledu čínské medicíny

Zdraví je v proměnách a pohybu

Zdraví a dlouhověkosti se v čínské kultuře věnuje řada učení, knih a pověr. Obecně se dá říci, že podmínkou zdraví je neustálý a plynulý tok energie bez jakýchkoli překážek. Energií v tomto pojetí Číňané myslí vše, co vidíme - celý náš svět v různých proměnách a podobách. Dalo by se to tedy spíše vykládat jako nepřetržitý proud změn života. Nic nesmí ustrnout, vše se mění, hýbe. Vše roste a vzkvétá, stejně tak jako následně schne, chřadne a umírá. Tento přirozený koloběh je život. Vztahy se navazují, rozvazují. Lidé se potkávají a loučí. Člověk je dítětem a následně starcem. Vše se proměňuje jako roční období v každém roce.

"Pokud by bylo pouze léto, horko, sucho a nepřišel by podzim, zima a následně jaro. Jak bychom mohli napřesrok sklízet plody."

Nemoc

Nemocí se tedy myslí stav, kdy se qi (energie, čchi) neproměňuje dle své přirozenosti. Tento jev se může projevit ve všech podobách a to na úrovni hmoty (jing - esence), energie (qi) a ducha (shen). Léčba má za úkol obnovit procesy proměny energie qi a tím navrátit zdraví.

Metody jak dosáhnout dokonalého zdraví a dlouhověkosti se v čínské kultuře nazývají Yang sheng fa (čti jang šeng fa), volně přeloženo "metody pěstování života".

KLINIKA PIVOŇKA

centrum tradiční čínské medicíny - nestátní zdravotnické zařízení